•  

Atgal

Koks ėdalas geriau – natūralus ar sausas?

Šunų augintojai neretai ginčijasi, koks ėdalas geresnis jų augintiniams. Vienareikšmiško atsakymo nėra. Tiek natūralus, t.y. gamintas namuose, tiek ir sausas ėdalas turi savų privalumų bei trūkumų. Pilnaverčiam šėrimui užtikrinti reikalingas pilnavertis ėdalas. Tam reikalingi aukštos kokybės produktai – mėsa (vištiena, jautiena, aviena), augaliniai produktai (pilnaverčiai nešlifuoti ryžiai, kukurūzai, miežiai), vitaminai, mineralai, mikroelementai ir t. t.

Šerdami šunis natūraliu ėdalu, galime parinkti savo augintiniams aukščiausios kokybės sudėtines dalis. Tai yra didžiausias namuose gaminto ėdalo privalumas. Tuo tarpu sausas ėdalas ne visuomet gaminamas iš pačios aukščiausios kokybės produktų. Vietoj jų neretai naudojami žemesnės kokybės produktai (žemesnės kategorijos mėsa, ryžių atliekos ir pan.).

Apie sudėtinių dalių kokybę galima spręsti tik pasikliaunant firmos, gaminusios ėdalą, pateiktais duomenimis ir jos reputacija. Vis dėlto, esant didžiulei konkurencijai rinkoje, gamintojai stengiasi pagaminti kuo kokybiškesnį sausą ėdalą. Labai svarbu tai, kad paprastai šis ėdalas yra visiškai subalansuotas. Tai reiškia, kad jame yra reikalingi visų šuniui būtinų medžiagų kiekiai.

Šeriant natūraliu ėdalu tai užtikrinti yra sunku, juolab kad tai yra pakankamai brangu. Renkantis natūralų šėrimo būdą, reikia turėti omenyje, kad ėdalą reikės praturtinti būtinais vitaminais ar mikroelementais. Tačiau taip pat reikia žinoti, kad vienų medžiagų perteklius gali sukelti kitų medžiagų trūkumą. Trūkstant tam tikrų medžiagų, gali būti nepilnai įsisavinamos ir kitos medžiagos. Organizmas – sudėtinga sistema, ir siekiant užtikrinti normalų jos funkcionavimą reikalingi visi būtini komponentai. Todėl šiandieninėmis sąlygomis, manau, neverta abejoti šiuolaikiško, profesionalaus sauso ėdalo privalumais.

Neretai manoma, kad šerti šunį profesionaliu ėdalu yra pernelyg didelė prabanga. Tačiau taip nėra. Visų pirma, profesionalaus sauso ėdalo norma šuniui yra žymiai mažesnė nei šeriant jį kitokiu ėdalu. Antra, nereikia šuniui duoti jokių papildomų priedų.

Trečia, profesionaliu sausu ėdalu šeriamas augintinis dažniausiai esti puikios fizinės formos ir sveikatos. Juk šiame ėdale, be pagrindinių komponentų, dažniausiai būna ir tokios svarbios medžiagos kaip gliukozaminas (sveikiems sąnariams užtikrinti), nesočiosios riebiosios omega rūgštys, pasižyminčios priešuždegiminiu poveikiu, kuris labai svarbus siekiant išsaugoti sveiką augintinio odą ir kailį. Be to, šios rūgštys teigiamai veikia širdies ir kraujagyslių sistemą, pasižymi antivėžiniu poveikiu, atstato inkstų funkcijas, stiprina imuninę sistemą. Profesionaliame ėdale esantis optimalus virškinamųjų ir nevirškinamųjų angliavandenių kiekis užtikrina gerą virškinimo sistemos darbą. Dėl to šunys rečiau tuštinasi, o tai yra labai aktualu laikant šunis mieste ir neturint pakankamai laiko juos dažnai vedžioti. Be to, nuolat šeriant tokiu ėdalu, šuo tuštinasi reguliariai, o išmatų konsistencija visuomet esti vienoda. Negana to, šiuolaikiniuose ėdaluose esantys fruktooligosacharidai ar saponinai dar ir slopina išmatų kvapą.

Ketvirta, šeriant profesionaliu sausu ėdalu, sutaupoma lėšų ir laiko ėdalo produktų paieškai bei jo ruošimui, o pašerti šunį tokiu ėdalu gali net ir mažamečiai vaikai, kadangi jo dozavimas yra elementarus ir paprastas.

Neabejodami sauso ėdalo privalumais, tokiu ėdalu savo šunis šeria daugelis profesionalų. Jie išties gali didžiuotis savo šunų išvaizda, sveikata ir pasiektais laimėjimais. Tad palikime ėdalo formulių ruošimą profesionalams, o patys džiaukimės tuo, ką šiandien mums gali pasiūlyti išties solidžios ir kompetentingos firmos. Juk kiekvienam smagu matyti puikios fizinės formos ir sveikus savo augintinius.

Atgal